Kurumsal Haberler

Şeker Hastalarında Hangi Böbrek Sorunları Görülür? Nasıl Önlenir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker Hastalarında Hangi Böbrek Sorunları Görülür? Nasıl Önlenir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı böbreklerin işlevini ciddi bir düzeyde etkileyebilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri zamanla böbreklerdeki küçük damarlara ve filtrelere hasar verebilir. Bunun sonucunda böbreklerin doğru şekilde çalışmasını engelleyebilir. Şeker hastalarının yani diyabet hastalarının ortalama %30’u diyabetik nefropati olarak bilinen bir böbrek hastalığına sahip olabilir. Ülkemizde ve pek çok ülkede kronik diyaliz tedavisi gerektirecek böbrek hastalıklarının en sık sebebi diyabettir.

Şeker hastalarında sıkça gözlemlenebilen böbrek hastalığı diyabetik nefropatidir. Diyabetik nefropati, böbreklerin süzme fonksiyonunu etkileyen bir mikrovasküler hastalık olarak bilinir. Bu hastalık şeker hastalığı süresi ve kan şekeri kontrolü ile ilişkilidir. Diyabetik nefropati tedavi edilmezse böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve diğer ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. 

Diyabetik nefropatinin belirtileri hastalığın ileri aşamalarında gözlemlenir. Hastalığın ilk evrelerinde belirtiler olmayabilir fakat hastalık ilerledikçe idrarda köpüklenme, nefes darlığı, tansiyon yükselmesi ve ayak bileklerinde ödem gibi belirtiler gözlemlenebilir. Şeker hastaları kan şekerlerini kontrol altında tutarak diyabetik nefropatiyi önleyebilirler. Kan şekerini kontrol altında tutmak için diyet, egzersiz ve düzenli ilaç kullanımı büyük bir önem taşımaktadır. Bununla beraber yüksek tansiyonu olan şeker hastaları tansiyonlarını kontrol altında tutmak amacıyla ilaç kullanabilirler. Ayrıca düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gitmek ve idrar testleri yaptırmak da önem taşımaktadır. 

Hastalığın aşamasına bağlı olarak diyabetik nefropati tedavisi uygulanmaktadır. Erken aşamalarda kan basıncını düzenleyen ilaçlar ve şeker kontrolü tedavisi ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Fakat ileri aşamalarda böbrek nakli veya diyaliz gibi tedavi yöntemlerini uygulamak gerekebilir.

Kısacası şeker hastaları diyabetik nefropati gibi ciddi bir böbrek hastalığına yakalanma riski taşımaktadır. Fakat sağlıklı bir diyet, egzersiz, düzenli kan şekeri kontrolü ve düzenli doktor kontrolü ile bu risk azaltılabilir. Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün de çalışmalarına dayanarak şeker hastalarının diyabetik nefropati gibi ciddi bir böbrek hastalığına yakalanma riskini azaltmak adına sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı benimsemelerinin hastaların yararına olacağı söylenebilir.