Kurumsal Haberler

Sağlıklı Bir Böbrek Fonksiyonu İçin Nasıl Beslenilmeli?

Sağlıklı Bir Böbrek Fonksiyonu İçin Nasıl Beslenilmeli?

Doğru ve düzenli beslenme sağlıklı böbrek fonksiyonları için önem taşır. Doğru bir diyet böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir bununla beraber böbrek hastalıklarının gelişme riskini azaltmaya yarayabilir. Bazı besinler böbrek sağlığı için önemlidir. Bu besinler şunlardır:

Protein: Vücuttaki kaslar ve hücrelerin sağlıklı bir biçimde büyümesi ve onarılması için proteinler gereklidir. Fakat aşırı miktarda tüketilen protein böbreklerin aşırı çalışmasına sebep olabilir ve böbreklerin aşırı çalışması ile böbrek hastalıklarının ilerleme olasılığı artabilir. Bu nedenle böbrek hastalıkları riskini azaltmak adına protein tüketiminin sınırlandırmakta fayda vardır. 

Sodyum ve Potasyum: Böbrek sağlığı için sodyum ve potasyum gibi mineraller de önem taşır. Tuzlu gıdalarla birlikte sodyum alınır ve sodyum böbreklerin çalışması için gerekli bir maddedir. Fakat fazla sodyum tüketildiği takdirde yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı riski artabilir. Bu sebeple düşük sodyum içeren bir diyet benimsemek böbrek sağlığına faydalı olacaktır. Kalp sağlığı ve böbreklerin düzgün çalışması için potasyum önemlidir. Fakat fazla tüketilen potasyum böbrek hastalığına sahip olan bireylerde kalp ritim bozukluğu gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmek için doktorun tavsiyelerine uymak ve potasyum tüketimini sınırlandırmak önemlidir. Böbrek hastalıklarına sahip olan bireylerin potasyum bakımından zengin olan gıdaları (muz, kavun, portakal, domates, kuru meyveler vb.) sınırlamaları tavsiye edilmektedir. 

Su: Yeterli miktarda su içmek böbrek sağlığı için önem taşır. Yeterli miktarda su tüketmek böbreklerin atık maddeleri vücuttan daha iyi şekilde atmasına fayda sağlar. Bu sebeple yeterli miktarda su tüketilmelidir ve bunun için günde kaç litre su içilmesi gerektiği konusunda doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Fosfor: Kemik ve diş sağlığı için fosfor önemli bir mineraldir. Fakat böbrek hastalığına sahip olan bireylerde fosfor düzeylerinin yüksek olması ve böbreklerin işlevini negatif yönde etkilemesi olasıdır. Bu sebeple düşük fosforlu gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. 

Egzersiz: Egzersiz yapmak hem vücuttaki kan akışını artırır hem de böbreklerin sağlıklı bir biçimde çalışmasına fayda sağlar. Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin doktorlarının önermiş oldukları egzersiz programlarına uygulamaları tavsiye edilmektedir. 

Sigara: Sigara içmek böbrek hastalıkları riskini artırır. Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin sigarayı bırakmaları şiddetle önerilir. 

Sebzeler ve Meyveler: Sağlıklı bir böbrek fonksiyonu için düşük sodyum, düşük fosfor, düşük protein ve yüksek lif içeren besinler önemlidir. Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin bu gıdaları tüketmeleri tavsiye edilir. 

Yağlı Gıdalar: Böbrek hastalığına sahip olan bireylerde yağlı gıdalar kolesterol düzeylerini yükseltebilir ve bu durum kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu sebeple böbrek hastalıklarına sahip olan bireyler için düşük yağlı gıdalar tüketmek önerilir.

İşlenmiş Gıdalar: İşlenmiş gıdalar sodyum, fosfor ve şeker gibi bileşenler içerebilir. Bu bileşenler ise böbrek sağlığı için zararlıdır. Bu nedenle mümkün mertebe bu gıdalardan kaçınmakta fayda vardır. 

Özetle sağlıklı bir böbrek fonksiyonu için doğru ve dengeli beslenme çok büyük bir öneme sahiptir. Protein, sodyum potasyum ve su dengeli ve düzenli bir şekilde diyette kullanmak ve doktorun önermiş olduğu diyet programına uymak böbrek sağlığınız için faydalı olacaktır. Böbrek sağlığına dikkat etmek için böbreklerimiz hakkında Prof. Dr. Savaş Öztürk gibi nefroloji uzmanlarının yapmış olduğu araştırmaları ve aktarmış oldukları bilgileri edinerek böbreklerimizin sağlık durumunu gözlemleyebiliriz. Böbrek sağlığı için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli tıbbi kontroller yaptırmak ve doktor tavsiyelerine uymak büyük bir önem taşımaktadır.