Kurumsal Haberler

Yaşlılarda Hangi Tür Böbrek Hastalıkları Görülür?

Yaşlılarda Hangi Tür Böbrek Hastalıkları Görülür?

Vücudun çeşitli sistemleri gibi böbreklerinde işlevselliğini kaybetmeye başladığı dönem yaşlılık dönemidir. Yaşlılık süreci, böbrek fonksiyonlarının kaybına sebep olabilir ve böbrek hastalıkları yaşlılıkta çokça karşılaşılabilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Yaşlılarda karşılaşılan böbrek hastalıkları yaşa özgü değişiklikler, diğer sağlık sorunları ve ilaç kullanımı gibi etkenlerin bir kombinasyonundan dolayı olabilmektedir. Yaşa bağlı böbrek değişiklikleri sebebi ile yaşlıların böbreklerinin işlevselliğinde azalma görülebilir. Bu durumda; nefes darlığı ve bacaklarda şişme, bulantı-kusma, idrar yapma sıklığında değişiklikler, idrar yaparken zorlanma, idrar torbasını tamamen boşaltamama gibi semptomlara sebep olabilir. Bunlar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diğer böbrek sorunlarını meydana getirebilir.

Bununla beraber yaşlılıkta çokça gözlemlenebilen böbrek hastalıkları arasında kronik böbrek hastalığı (KBH) da bulunmaktadır. Yavaş yavaş böbreklerin hasar görmesi ile meydana gelen ve zaman içerisinde böbreklerin işlevselliğinin azalmasına sebep olan hastalığa kronik böbrek hastalığı denmektedir. Yaşlılığın kronik böbrek hastalığı geliştirme riskini artırdığı bilinmektedir. Diğer risk faktörleri arasında diyabet, obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, sigara kullanma, ailesel böbrek hastalığı öyküsü ve bazı ilaçların kullanımı bulunmaktadır.

Yaşlıların böbrekleri tümörlere veya kistlere daha yatkındır. Bu tümörlerden bazıları kanserli olabilir ve bunun sonucunda tedavi gerekebilir. Böbrek kistleri de çokça yaşlılarda karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bunlar genellikle kanserli olmasa da belirli bir büyüklüğe ulaştıklarında ya da semptomlara sebep olduklarında cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.

Yaşlılar böbrek hastalıklarına karşı daha savunmasızdırlar. Bu sebeple tıbbi kontrolleri aksatmamalıdırlar. Tıbbi kontroller ile böbrek sağlığını izlemek ve sorunları erken teşhis etmek çok önemlidir. Bununla birlikte yaşlılar muhakkak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelidirler. Ayrıca sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara içmemek gibi sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek böbrek hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün çalışmalarına dayanarak da özellikle yaşlı hastaların sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesinin hastanın yararına olacağını söylemek mümkündür.