Kurumsal Haberler

Böbrek Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Böbrek Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Böbrek hastalıkları dünya genelinde yaygın olan sağlık problemidir. Böbrek hastalıkları, böbreklerin normal görülen işlevlerini çeşitli sebepler neticesinde yerine getirememesi doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Böbreklerin vücut işleyiş dengenin sağlanmasında, kan basıncı kontrolünde, atık maddelerin arındırılıp temizlenmesi gibi sağlık için önemli birçok işlevi bulunur ve bu işlevlerin sekteye uğraması vücutta ciddi problemlere yol açar. Günümüzde gelişmiş tıbbi ve uzmanlık sayesinde böbrek hastalıkları tedavi yöntemleri gelişmiş, birçok olumsuz durumun önüne geçilmeye çalışılmıştır.

DİYALİZ TEDAVİSİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Diyaliz tedavisi, böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesini artırarak uzun vadeli tedavi seçenekleri sunar. Diyaliz tedavisi sayesinde hastaların semptomları hafifler ve vücutlarında biriken atık maddeler ve fazla sıvı vücuttan uzaklaştırılır. Bu, hastaların genellikle daha iyi hissetmelerine ve günlük aktivitelerini daha rahat sürdürmelerine yardımcı olur. Ayrıca, diyaliz tedavisi, böbrek nakli bekleyen hastalar için nakil işlemi olana kadar hastanın böbreklerinin bir makine aracılığıyla yerine getirilmesini sağlar. Uygun donör bulunduğunda nakil işlemi gerçekleştirilir ve diyaliz tedavisi son bulur.

BÖBREK HASTALIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Böbrek hastalıklarının tedavi yöntemleri hastalığın sebebi, aşaması ve bireyin sağlık durumuna göre değişmektedir. Yaşam tarzı değişikliği hastalığın ortaya çıktığı ilk aşamalarda, düzenli egzersiz, sağlıksız alışkanlıkların sınırlanması, hastalığın çeşit ve seviyesine göre diyetisyen aracılığıyla yapılan bir diyet önerilir. Hastalığın ileri safhalarında ilaç tedavisi, diyaliz ve böbrek nakli uygulanır. İlaç tedavisi böbrek hastalıklarının bazı çeşitlerinde tercih edilir. Semptomları hafifletmek için kullanılır. İlaçlar genellikle homeostatik dengenin sağlanmasında, atıkların arındırılmasında ve kan basıncı kontrolünde destek sağlar. Diyaliz böbreklerin işlevini kaybettiği noktalarda kullanılır. Böbrek nakli, böbrek hastalığının son seviyesinde en iyi tedavi seçeneğidir.

GOP DİYALİZ MERKEZİ HAKKINDA

Gaziosmanpaşa Diyaliz Merkezi (GOP Diyaliz), 2002 yılından beri diyaliz alanında hizmet veren, böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği tedavisinde uzmanlaşmış, alanında uzman ve deneyimli kadrosuyla hizmet veren bir sağlık merkezidir. Merkezimiz özellikle hemodiyaliz tedavisi gören hastalarının yaşam kalitesini artırmak ve sağlık durumlarını korumak adına hizmet vermektedir. 

Kaliteli hizmet ve bireysel ilginin artırılması için randevu sistemiyle çalışmaktadır. Merkezimiz 89 yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük diyaliz merkezlerinden biridir. Merkezimizde kullanılan tüm diyaliz makinaları, malzeme ve ekipmanlar soni teknolojiye sahiptir ve düzenli olarak bakım ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Merkezimiz, hastaların sağlık durumlarını yakından takip etmek, bireysel ilgi ve bakım sunabilmek, tedavi süreçlerini düzenli takibini için gerekli tüm laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemlerini sağlamaktadır. Merkezimiz, hastaların sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını da karşılamak için çeşitli aktiviteler ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

GOP DİYALİZ MERKEZİNDE HANGİ DİYALİZ YÖNTEMLERİ UYGULANIYOR?

Diyaliz, böbrek yetmezliği olan ve doktor tarafından diyalize uygun görülen hastaların kanlarını temizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Diyaliz tedavisinin kronik böbrek hastaları için hemodiyaliz ve periton diyalizi olmak üzere iki adet diyaliz yöntemi olmakla birlikte ek olarak sürekli renal replasman tedavisi olarak bilinen diğer adıyla CRRT diyalizi ise akut böbrek yetmezliği gibi gelişen yoğun bakım hastaları için tercih edilen bir yöntemdir ve diğer adı hemofiltrasyon olarak da bilinir.

HEMODİYALİZ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Hemodiyaliz, hastanın kanının diyaliz makinesi aracılığıyla özel bir zarla filtrelenmesi işlemidir. Hemodiyaliz tedavisi için hastanın kan akışının sağlanması gerekir. Hastanın sağlık durumuna ve diyaliz gerekliliğine göre genellikler haftada üç defa yapılır ve bir işlem yaklaşık dört saat sürmektedir.

PERİTON DİYALİZİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Periton aslında karın boşluğundaki organları saran zara verilen isimdir. Bu diyaliz şekline periton diyalizi yerine halk arasında karın diyalizi adı da verilir. Periton diyalizi uygulayabilmek için hastanın karın boşluğuna ince yumuşak plastik bir hortum (periton kateteri) yerleştirilir. Özel olarak hazırlanmış steril bir torbada bulunan diyaliz sıvıları bu hortum aracılığı ile hastanın karnına doldurulur, belli bir süre sonra boşaltılır ve böylelikle diyaliz işlemi yapılmış olur. Bu hortum oldukça incedir ve varlığı hastayı rahatsız etmez. Periton diyalizi tedavisi evde veya işyerinde kolaylıkla yapılabilir. Periton diyalizi tedavisi genellikle günde dört kez, her seans yaklaşık yarım saat sürer.

GOP DİYALİZ UZMAN KADROSU

Özel Gaziosmanpaşa Diyaliz Merkezi olarak, diyaliz alanında uzman kadromuzla sizlere kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz. Sağlık sektöründeki deneyimimiz ve uzmanlığımızla, diyaliz tedavisi alanında ihtiyaçlarınızı en üst düzeyde karşılamak için buradayız.

GOP Diyaliz Nefroloji Uzmanları

Diyaliz tedavisi konusunda deneyimli ve bu alanda uzmanlaşmış nefroloji uzmanlarımız, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, böbrek nakli ve diğer nefrolojik sorunlarla ilgili geniş bilgi birikimine ve deneyime sahiptir. Tedavi süreciniz boyunca size bireysel olarak yaklaşarak, en uygun tedavi planını oluşturmak için en son tıbbi gelişmeleri takip ederler ve uygularlar. Merkezin uzman doktor kadrosu şunlardan oluşmaktadır: 

GOP Diyaliz bünyesinde yer alan Prof. Dr. Savaş ÖZTÜRK, Nefroloji uzmanı olarak hizmet vermektedir.  Böbrek hastalıkları ve diyaliz tedavisi konusunda deneyimlidir. 

Uzm. Dr. Süleyman EREL: İç hastalıkları uzmanıdır. Diyaliz hastalarının genel sağlık durumunu takip eder. 

Dr. Ziya YILMAZ: Diyaliz hekimi olarak görev yapar. Hastaların diyaliz sürecini yönetir.

Dr. Engin IŞIK: Hemodiyaliz hekimi olarak çalışır. Kan yoluyla diyaliz uygulayan hastaların tedavisini gerçekleştirir.

Deneyimli ve alanında uzman hemşirelerimiz, diyaliz tedavisinin her aşamasında size destek olmak için hazır bulunmaktadır. Kan temizleme işlemini titizlikle uygulayan hemşirelerimiz, sterilizasyon ve enfeksiyon kontrolü gibi konularda da yüksek standartlara uymaktadır. Ayrıca, tedavi sürecindeki tüm sorularınızı yanıtlamak ve size konforlu bir ortam sağlamak için çaba gösterirler.

GOP Diyaliz Merkezinin Faaliyet Alanları

GOP Diyaliz Merkezi Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Bayrampaşa, Sultangazi, Eyüp, Esenler, Zeytinburnu, Fatih, Güngören’de hizmet vermektedir.