Kurumsal Haberler

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastalıkları, böbreklerin normal işlevlerini bozan ve sağlık sorunlarına yol açan olumsuz durumları ifade etmektedir. 

Böbreklerin, vücuttaki atık maddeleri filtrelemek, idrar üretmek, sıvı ve elektrolit dengesini düzenlemek, kan basıncını kontrol etmek ve vücutta hormonların üretimini sağlamak gibi önemli işlevleri vardır.

Böbrek hastalıklarının erken teşhisi, erken tedavi uygulanması sağlığınızı korumanız açısından oldukça önemlidir. Bu konuda Gaziosmanpaşa Diyaliz’e gönül rahatlığıyla güvenebilir ve uzman kadrosuyla doğru teşhis ve tedavilere erişebilirsiniz.

Böbrek hastalıkları neden ortaya çıkar?

Böbrek hastalıkları birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumları dikkate alıp sağlığınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aşağıda böbrek hastalıklarını ortaya çıkaran bazı durumlar verilmiştir:

 • Diyabet: Diyabet, yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içeren bir hastalıktır. Yıllarca süren yüksek kan şekeri böbreklerde hasara neden olabilmektedir ve bu nedenle böbrek fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Diyabetik Nefropati olarak adlandırılan bir durum, böbreklerin zarar gördüğü bir durumu ifade etmektedir.
  Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon): Sürekli yüksek kan basıncı, böbrek damarlarına zarar verebilmektedir ve nedenle böbrek yetmezliği riskini artırabilmektedir. Yüksek kan basıncı, böbreklerin normal fonksiyonlarını etkileyebilir ve böbrek hastalığına yol açabilmektedir.
  Genetik: Bazı böbrek hastalıkları genetik olabilir ve ailesel olarak geçebilmektedir.
  İdrar yolu enfeksiyonları: Tekrarlayan veya tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonları, böbreklere zarar verebilmektedir ve bu nedenle böbrek hastalıklarının ilerlemesine neden olabilmektedir.
  İlaçlar ve toksinler: Bazı ilaçlar ve toksinler, böbreklere zarar verebilir ve böbreklerin bozulmasına yola açabilir.
  Böbrek taşları: Böbrek taşları, idrar yollarını tıkayabilir ve böbreklerde hasara yol açabilir. Tekrarlayan böbrek taşları, böbreklerde kalıcı hasara neden olabilmektedir.
  Daha pek çok böbrek hastalığına yol açan durumlar olabilir.

Bu faktörler, böbrek hastalıklarının oluşumunda rol oynayan bazı yaygın nedenler olarak ele alınmaktadır. Ancak, her durumda nedenler farklı olabilmektedir ve bazı böbrek hastalıklarının tam nedenleri belirlenmeyebilmektedir. Bu nedenle böbrek hastalıklarının teşhis ve tedavisi için bir uzmana başvurmanız oldukça büyük önem taşımaktadır. Böylelikle erken teşhis ve tedavi ile sağlığınıza rahatlıkla kavuşabilirsiniz.

Böbrek hastalıklarının belirtileri arasında idrar değişiklikleri, sırt veya karın ağrısı, yorgunluk, şişme, kan basıncı yüksekliği ve bulantı gibi durumlar yer alabilmektedir. 

Gaziosmanpaşa Diyaliz ile bu alandaki hastalıklarınız konusunda rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü Gaziosmanpaşa Diyaliz bu alanda sizlere hizmet vermek için çalışmaktadır ve uzman kadrosu ile hastalıklarınızın erken teşhisinde ve aynı zamanda bu hastalıkların tedavisi konusunda sağlığınızı koruma altına alma konusunda sürekli kendisini geliştirmeye devam eden bir kurumdur. Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Savaş Öztürk ile böbreklerinizin sorunlarını rahatlıkla öğrenebilir ve böbreklerinizin sağlığının korunmasını sağlayabilirsiniz. İç hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Süleyman Erel ile iç organ sistemlerinize ait hastalıklarınızın erken teşhisini sağlayıp sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz.