Kurumsal Haberler

Böbrek Yetmezliği Hangi Yaşta Oluşur?

Böbrek Yetmezliği Hangi Yaşta Oluşur?

Böbrek yetmezliği her yaşta insanlarda oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Ailesinde böbrek yetmezliği hastalığı bulunan çocuklarda genetik yatkınlıklardan dolayı çocukluk veya yetişkin yıllarında ortaya çıkabilir. Böbrek yetmezliğinin oluştuğu net bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Daha çok belirli sebeplerden ötürü çocuklarda veya yetişkinlerde böbrek yetmezliği hastalığı gözükebilir.

Böbrek yetmezliğine sebep olabilecek birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu etken faktörler kişinin sağlık durumuna ve fiziksel yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu etkenlerden bazıları; çevresel faktörler, genetik yatkınlık, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon hastalıkları, kronik diğer hastalıklar, daha öncesinde böbrekte yaşanan bir rahatsızlık gibi birçok farklı sebep sonucu meydana gelebilir.

Böbrek yetmezliği hangi yaşta meydan gelirse gelsin erken teşhis, hastalar için çok hayati bir öneme sahiptir. Erken teşhis ve beraberinde alanında uzman doktorlar tarafından belirlenen tedavi yöntemi ile kişi hayatına rahat bir şekilde devam edebilir. Böbrek yetmezliği hastaları nefroloji ve iç hastalıkları uzmanlarına gözükmesi gerekmektedir. GOP Hastanesi uzman doktor ve hemşire kadrosu, geniş hizmet skalası sayesinde hastaların güvenebileceği bir oluşumdur. Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Savaş Öztürk ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Erel kendi alanlarında başarılı doktorlardır. Böbrek yetmezliği hastalarının güvenebileceği yetkin hekimler arasındadır.

Böbrek Yetmezliğinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Böbrek yetmezliği hastalarının tedavisi kişinin sağlık durumu ve fiziksel yapısına göre değişiklik göstermektedir. Böbreklerin temel görevi olan kanın içindeki toksik maddeleri filtrelemek ve vücuttan idrar olarak atmasıdır. Böbrek yetmezliğinde ise hastanın böbreği bu görevi yerine getirememektedir. Bu noktada böbrek yetmezliği hastalarının diyaliz veya hemodiyaliz tedavisi alması gerekmektedir.

Diyaliz tedavisi sayesinde hastalar hayatlarına kaldığı yerden devam edebilme imkanı sağlarlar. Hastaların böbreklerinin yerine getiremediği görevi hemodiyaliz gerçekleştirmektedir. Hemodiyaliz tedavisinde hasta diyaliz makinesine bağlanmaktadır. Hastaların ne kadar hemodiyaliz seansı alacağı, haftanın kaç günü gideceği doktorlar tarafından belirlenmektedir. GOP Hastanesi uzman diyaliz kadrosu ile hastaların güvenebileceği diyaliz merkezlerine sahiptir. Ayrıca hastaları hemodiyaliz sırasında yakından takip eden bir ekibi de bulunmaktadır. Dr. Ziya Yılmaz diyaliz konusunda Dr. Engin Işık ise hemodiyaliz hastalarının seans sırasında kontrollerini yapmaktadır.