Kurumsal Haberler

Diyaliz Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Diyaliz Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Böbrek fonksiyonlarının ileri düzeyde bozulduğu durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemi olan diyaliz, hastaların kanlarında biriken atık maddeleri ve fazla suyu temizlemek için kullanılır. Böbrekler, vücuttaki atık maddeleri ve aşırı suyu idrar yoluyla dışarı atarak vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda böbrekler yeterli düzeyde çalışamaz ve bu da vücutta atık maddelerin birikmesine, sıvı dengesinin bozulmasına ve elektrolit dengesinin bozulmasına yol açar.

Diyalize nerelerde ihtiyaç duyulmaktadır?

Diyaliz işlemine birçok alanda hastaların ihtiyacı bulunmaktadır. Hastaların ihtiyaçlarına yönelik diyaliz makineleri ile hastaların tedavisi doğru bir şekilde sağlanmaktadır. Aşağıdaki durumlarda diyalizin ihtiyaç duyulduğu alanlar verilmiştir:

  • Kronik Böbrek Yetmezliği: Böbreklerin zamanla kaybettiği fonksiyonlar nedeniyle atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve sıvı dengesinin sağlanması için diyaliz gerekebilmektedir.
  • Akut Böbrek Yetmezliği: Ani başlayan böbrek yetmezliği durumlarında, böbreklerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için diyaliz tedavisi uygulanabilmektedir.
  • Üremik Sendrom: Böbrek yetmezliği sonucu kan üre ve diğer toksik maddelerin birikmesiyle oluşan üremik sendrom durumunda diyaliz tedavisi gerekebilmektedir.
  • Böbrek Nakli Bekleyen Hastalar: Böbrek nakli bekleyen hastalar için diyaliz, böbrek nakli gerçekleşene kadar böbrek fonksiyonlarını desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Diyaliz tedavisi, böbrek yetmezliği olan hastaların yaşamını sürdürebilmek ve bununla birlikte yaşam kalitesini artırabilmek için önemli bir tedavi seçeneğidir. Bununla birlikte, diyaliz işlemi karmaşık ve zaman alıcı olabilir, bu yüzden hastalar genellikle diyaliz merkezlerinde düzenli olarak tedavi alırlarsa hastalar için faydalı olacaktır. Tedavi süreci, hastanın bireysel durumuna ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, ilgili sağlık uzmanları ile detaylı bir görüşme yapmanız önemlidir.

Diyalizin amaçları nelerdir?

Diyaliz tedavisi sayesinde vücuttaki zararlı maddeler ve aşırı su, özel bir cihaz aracılığıyla kanın dışarı alınıp temizlendikten sonra tekrar vücuda geri verilmektedir. Bu şekilde böbreklerin normal fonksiyonlarını yerine getiremediği durumlarda bile vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması amaçlanmaktadır ve buna göre diyaliz makinesi çalışmaktadır. İşte diyalizin amaçları aşağıda verilmiştir:

  • Atık maddelerin temizlenmesi: Böbrekler normalde kanı temizleyerek atık maddeleri idrar yoluyla dışarı atar. Ancak böbrek yetmezliği durumunda bu atık maddeler birikmektedir. Diyaliz, kanın dışarı alınıp temizlenmesini sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerin birikmesini engellemektedir.
  • Sıvı dengesinin sağlanması: Böbrekler aşırı suyu idrar yoluyla vücuttan atmaktadır. Ancak böbrek yetmezliği durumunda vücut sıvıyı düzenleyemez ve aşırı su birikir. Diyaliz ile fazla suyun vücuttan uzaklaştırılmasını sağlanır ve sıvı dengesi düzenlenir.
  • Elektrolit dengesinin sağlanması: Böbrekler, vücuttaki elektrolitlerin dengesini sağlamaktadır. Böbrek yetmezliği durumunda bu denge bozulabilmektedir. Diyaliz ile elektrolitlerin düzeylerini kontrol edilir ve denge sağlanır.

Gaziosmanpaşa Diyaliz, uzman kadrosu ile böbreklerinizin sağlığının korunmasını sağlar ve erken teşhis ile hastalıkların önüne rahatlıkla geçebilmenizi amaçlar. Ücretsiz hasta servis, konforlu hasta odaları ve ücretsiz diyetisyen desteği ile Gaziosmanpaşa Diyaliz Merkezine gönül rahatlığıyla güvenebilir ve sağlıklı bir yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz. Örneğin, Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Savaş Öztürk ile böbreklerinizin sorunlarını rahatlıkla öğrenebilir ve böbreklerinizin sağlığının korunmasını sağlayabilirsiniz.