Kurumsal Haberler

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir?

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve doğru beslenme alışkanlıkları ile böbrek sağlığını korumak mümkündür. Böbrek sağlığını koruyabilmek adına yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye edilmektedir ve bunlar şu şekilde sıralanmıştır:

Su Tüketimini Artırmak

Böbrek sağlığı için günlük süt tüketimi önemlidir. Böbreklerin vücuttaki atıkları ve toksinleri temizlemesi için yeterli miktarda su tüketmek böbreklere kolaylık sağlar. Günde en az 1.5-2 litre (8-10 bardak) su içmek önerilir.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Vücuttaki kan dolaşımını arttırarak böbreklerin daha verimli çalışması için düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Haftada minimum 150 dakika orta şiddette egzersiz yapmak böbrek sağlığını korumak için önem taşır. 

Sağlıklı Beslenmek

Böbrek sağlığını korumak adına sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek önem taşır. Düşük sodyumlu, düşük yağlı, yüksek lifli bir diyet böbrek fonksiyonlarının korunması için yardım sağlayacaktır. Tam tahıllı gıdalar, meyve, sebze, protein kaynakları olarak fındık, fasulye, baklagiller tercih edilebilir. 

Tuz Tüketimini Azaltmak

Böbreklerin su ve elektrolit dengesini yüksek tuz tüketimi bozabilir. Bir birey günde maksimum 5 gram tuz almalıdır. Konserveler, hazır gıdalar, tuzlu atıştırmalıklar ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmak kişinin yararına olacaktır. 

Sigara

Sigara böbrek sağlığı için zararlı etkilere sahiptir. Sigara içen bir bireyin böbrek fonksiyonlarında azalma ve böbreklerinde hasar meydana gelebilir. Bu nedenle sigarayı bırakmak böbrek sağlığı için faydalı olacaktır.

Alkol

Aşırı miktarda tüketilen alkol böbreklerin işlevini bozabilir ve bununla beraber böbrek hastalıklarına da sebep olabilir. 

Doğru İlaç Kullanımı

İlaçların doğru şekilde kullanılması ile böbrek sağlığı korunabilir. İlaçları doktor önerisi ile kullanmak ve reçetede belirtilmiş olan doza bağlı kalmak böbrek sağlığını korumak için önem taşır. Aynı zamanda antienflamatuar ilaçların ve ağrı kesicilerin devamlı kullanılması durumunda böbreklerin zarar gördüğü bir tablo meydana gelebilir. 

Stres

Yüksek stres seviyeleri böbrek sağlığını negatif etkiler. Düzenli bir şekilde derin nefes egzersizleri, yoga veya meditasyon yapmak yarar sağlayabilir. 

Düzenli Tıbbi Kontroller

Düzenli tıbbi kontroller yaparak böbrek sağlığına özen göstermek mümkündür. Yapılan kontrollerde böbrek fonksiyonları, kan şekeri seviyeleri, kan basıncı gibi parametreler takip edilirken böbrek hastalıklarının erken teşhis edilmesi de mümkündür. 

Bireyin böbrek sağlığını koruması sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi ile mümkündür. Su tüketimini artırarak, düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek, tuz tüketimini azaltarak, sigarayı bırakarak, alkolü sınırlandırarak, ilaçları doğru kullanarak, stresten kaçınarak ve düzenli tıbbi kontroller yaptırarak böbrek sağlığını korumak adına önemli adımlar atmak mümkündür. Fakat bunların yanında herhangi bir belirti veya şüphe durumunda alanında uzman bir doktora danışmak gerekir. Böbrek sağlığı ve belirtileri ile ilgili bilgi edinmek için ise nefroloji alanında Prof. Dr. Savaş Öztürk gibi uzman kişilerin çalışmalarını incelemek fayda sağlayacaktır.