Kurumsal Haberler

Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Kronik böbrek hastalığı, böbreklerin aylar ve yıllar süren yapısal ve işlevsel bozukluklarına verilen genel bir isimdir. Bu süreç yavaş ve uzun bir süreçtir. Kronik böbrek hastalığı ülkemizde sıklıkla görülür ve başlarda fark etmesi zordur. Süreç ilerlemeye başladıkça böbreklerde ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. 

En önemli boşaltım organlarımızdan olan böbreklerimiz ağız yoluyla aldığımız gıdaların sindirilmesi sonucu oluşan atıkların ve zararlı maddelerin idrar yoluyla vücut dışına atılmasını sağlar. Bu sayede vücutta su ve mineral dengesi sağlanır. Yaşamsal birçok hormon da böbreklerde üretilir. Tansiyonu dengeleyen renin hormonu, kan yapımını uyaran eritropoietin başlıca hormonlardır. 

Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Kronik böbrek hastalığı böbreklerin süzme fonksiyonlarındaki kayıp şiddetine göre beş evreden oluşur. Evreler ilerledikçe belirtiler ve bulgular artar. Bu böbreklerin daha az çalıştığını gösterir.

1.Evre: Böbreğin normal çalışmasında bir sıkıntı vardır. Böbreğin süzme işlevi, 90 ml/dk’nın üzerindedir.  

2.Evre: Böbrekte hafif derecede hasar oluşmaya başlamıştır. Böbreğin süzme işlevi,60-89 ml/dk’dır.

3.Evre: Böbrekte hafiften ortaya geçen bir hasar vardır. Böbreğin süzme işlevi, 30-59 ml/dk’dır.

4.Evre: Böbrekte şiddetli hasar vardır. Böbreğin süzme işlevi, 15-29 ml/dk’dır.

5.Evre: Son dönem böbrek hastalığı olarak adlandırılır. Böbreğin süzme işlevi 15 ml/dk altına düştüğü için böbrek işlevini yerine getiremez. Diyaliz veya böbrek nakli gerekir.

Kronik Böbrek Hastalığı Belirtileri

Kronik böbrek hastalığının belirtileri her zaman net değildir. Birçok kişi belirti göstermeden de kronik böbrek hastalığına sahip olabilir. Kronik böbrek hastalığının başlıca belirtileri: Yorgunluk, halsizlik, uyku bozukluğu, mide bulantısı, idrar miktarında azalma veya artma, ellerde, yüzlerde ve bacaklarda oluşan şişkinlik, yüksek tansiyon, su dengesinin bozulmasından kaynaklı ciltte kuruluk, kalıcı kaşıntı, konsantrasyon bozukluğudur. 

Kronik Böbrek Hastalığının Teşhisi:

Hastanın şikayetleri, ayrıntılı muayenesi ile birlikte idrar-kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri (ultrason gibi) ile kronik böbrek hastalığı teşhis edilir. Bazen böbrek biyopsisi de gerekebilir.