Kurumsal Haberler

Diyaliz Tedavisi Sırasında Diyet ve Sıvı Kontrolü

Diyaliz Tedavisi Sırasında Diyet ve Sıvı Kontrolü

Böbreklerin görevini yerine getirmediği durumlarda vücuttaki zararlı atıkların ve fazla suyun temizlenmesine yardımcı olan bir tedavi çeşididir diyaliz. Diyaliz tedavisi alan bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklarını korumak için uygun bir diyet ve sıvı kontrolü hayati derecede önem taşır. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve diyaliz tedavisinin en iyi sonucu vermesini sağlamak için bunlara dikkat etmek şarttır.Peki diyaliz tedavisi sırasında diyet ve sıvı alımı kontrolü için öneriler ve stratejiler nelerdir?

Dengeyi Sağlamak için Besin Seçimi

Diyaliz hastaları için beslenmenin dengeli olması gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve mineral alımı dengeli bir şekilde sağlanmalıdır. Protein alımı, vücuttaki protein kaybını telafi etmek için artırılmalıdır. Fakat aşırı protein tüketimi de böbrekler üzerinde fazla yük oluşturur. Bu yüzden, protein kaynağı olarak yumurta, balık, tavuk gibi düşük fosforlu ve düşük potasyumlu seçenekler tercih edilmesi gerekir. Bununla beraber sodyum alımı da kontrol altında tutulmalıdır çünkü yüksek sodyum seviyeleri tansiyonu artırır. Vücutta sıvı tutulumuna neden olur ve sağlığı olumsuz etkiler.

Sıvı Alımını Kontrol Etmek

Diyaliz hastalarının sıvı alımını kontrol etmeleri de oldukça önemlidir. Böbrekler normalde vücuttaki fazla sıvıyı idrar yoluyla atarlar fakat diyaliz tedavisi bu görevi yerine getiremez. Aşırı sıvı alımı ödem, yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliği gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden, günlük sıvı alımını izlemek ve kontrol etmek hayati derecede önemlidir. Sıvı tüketimi için önerilen miktar, doktor veya diyetisyen tarafından belirlenir, çünkü bireysel ihtiyaçlar hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Sık ve Küçük Öğünler Tercih Edin

Diyaliz tedavisi gören bireyler için sık ve küçük öğünler tüketmek sindirimi kolaylaştırır. Kan şekeri seviyelerini daha dengeli tutar. Bununla beraber büyük öğünlerden kaçınmak, mide boşalma süresini uzatarak iştah kontrolüne yardımcı olur. Öğün planlaması yaparken, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağların dengeli bir şekilde dağıtılması da çok önemlidir. Yemekler arasında atıştırmalık olarak meyve veya sebzeler tercih edilmesi gerekir.

Fosfor ve Potasyum İçeriğini Kontrol Edin

Diyaliz hastaları için fosfor ve potasyum içeriği yüksek olan gıdaları sınırlamak gerekir çünkü normal böbrekler bu minerallerin dengesini sağlamak için çalışırken, diyaliz tedavisinde bu görev yerine getirilmez. Bu yüzden, fosfor içeriği yüksek olan süt ürünleri, kola, kuruyemiş gibi gıdalardan kaçınılması gerekir. Potasyum içeriği yüksek olan muz, patates gibi gıdaların ise sınırlı bir şekilde tüketilmesi önerilir.