Kurumsal Haberler

Sağlıklı Beslenmenin 5 Temel Kuralı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenmenin 5 Temel Kuralı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Vücudumuz bir dengeye ve düzene sahiptir. Bu denge ve düzeni bozulmadan sağlıklı bir şekilde çalıştırmak bizim elimizde. Vücudumuzdaki sağlıklı ve düzen içerisinde çalışan denge bozulduğu zaman birçok hastalıkla karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. Bu dengeyi nasıl sağlayabilir ve sağlıklı bir şekilde bir ömür sürdürebilir işte bunun için uyulması gereken 5 sağlıklı beslenme kuralı bulunuyor. Bunlar nelerdir inceleyelim. 

  1. Dengeli Beslenmek 

Her besin kendi içerisinde vitamin ve mineral bulunur. Ancak bunları yeterli ve dengeli bir şekilde almak gerekir. Bu besinleri fazla veya az alınması durumunda vücudumuzun dengesi bozulacağından dolayı birçok hastalıkta baş gösterecektir. 

  1. Öğünler Dikkat Edilmeli 

Dengeli beslenmek kadar öğün sıklığı da dikkat edilmelidir. Öğün sıklığı nasıl olmalı sorusu herkes tarafından sorulan ancak kimsenin net olarak bilmediği bir soru olarak ortaya çıkar. Bu durum sizin sağlık durumunuza göre değişkenlik gösterebilir. Ancak sağlıklı bir bireysiniz günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek vücudumuz açısından oldukça sağlıklıdır. 

  1. Bol Su İçmek 

Su tüketimini oldukça dikkat etmeliyiz. Yetişkin bir bireyin vücudundaki su miktarı %60’dır. Bu da demek oluyor ki vücudumuzun yarısından fazlası sudur. Bu yüzden su vücudumuz için oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Bu sayede vücudumuzdaki ödem ve toksinleri atmış oluruz. 

  1. Yağ, Şeker Ve Tuzu Dengeli Tüketilmeli

5 Sağlıklı Beslenme Kuralı

Sofralarımızda büyük yeri olan tuzun fazlası, vücuda oldukça büyük zarar verir. Bu zararları şöyle bir bakarsak hipertansiyondan tutun böbrek yetmezliğine kadar varan birçok zararı bulunur. Şeker içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütüne göre en fazla 50 gram şeker tüketilmeli. Daha fazla tüketildiği takdirde obeziteden kansere kadar ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Yağlar yüksek enerji içeriri ve özellikle hayvansal yaplar kolesterolün artmasına yol açabilir. Bu nedenle kolesterolü yüksek olan bireylerin bitkisel yağları kullanmasaı daha uygundur. Bu yağlara örnek olarak zeytinyağı, fındık yağı ve hindistancevizi yağını gösterebiliriz. 

  1. Meyve ve Sebze Tüketimi 

Bol vitamin ve mineral almanın en temel yolu meyve sebze tüketmektir. Meyvelerde bulunan şeker doğal şekerdir fazla alınmadığı takdirde günlük şeker ihtiyacınızı tamamlayabilirsiniz. Sebzeler ise vitamin kaynağıdır, aynı zamanda bol miktarda mineral bulunur. Sebzeler lif açısından da oldukça zengindir bu yüzden sindirim sisteminizin sağlığını korumakta oldukça faydalı olacaktır. Sebzelerin içerisinde bulunan lifler ayrıca size tokluk hissi verecektir. 

Bu 5 sağlıklı beslenme kuralını uygulandığı takdirde vücudun dengeli çalışmasına destek olursunuz.