Kurumsal Haberler

Böbrek Hastalıklarının Yavaşlatmak İçin Hangi Adımlar Atılmalıdır

Böbrek Hastalıklarının Yavaşlatmak İçin Hangi Adımlar Atılmalıdır

Böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için yapılabilecekler hastalığın bulunduğu evreye ve hastalığın tipine göre farklılık gösterir. Fakat genel olarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilmek adına sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek böbrek hastalıklarının ilerlemesini yavaşlatabilir. 

Öncelikle sağlıklı bir diyet benimsemek büyük önem taşır. Özellikle sodyum, potasyum, fosfor ve protein tüketimine dikkat etmekte fayda vardır. Tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bununla beraber yüksek potasyum içeren gıdaların tüketiminde kısıtlamaya da dikkat etmek gerekir. Yüksek protein diyetleri böbrek hastalığının ilerlemesine hız kazandırabilir. Bu sebeple doktor veya diyetisyen kontrolünde uygun bir diyet planı hazırlanmalıdır. Ayrıca sigara kullanımı böbrek hastalığının ilerlemesini hızlandırabilir. Bu sebeple sigara kullanımını sonlandırmak gerekir.

Düzenli egzersiz yapmak kiloyu kontrol altında tutmak ve kan basıncını düzenleyerek hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya fayda sağlayabilir.

Yüksek tansiyon ve diyabet gibi altta yatan sağlık sorunlarının kontrol altında tutulması büyük bir önem taşır. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları böbrek hastalıklarının ilerlemesine hız kazandırır. Bu nedenle birey diyabet veya yüksek tansiyona sahipse düzenli doktor kontrolüne gitmesi ve uygun tedavi planını takip etmesi yararına olacaktır. 

Böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla bazı durumlarda ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçlar kan basıncını düzenlemeye veya kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. 

Özetle sağlıklı bir diyet benimseyerek, düzenli egzersiz yaparak, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarını kontrol altında tutarak, gerekli durumlarda doktorun uygun gördüğü ilaçları kullanarak böbrek rahatsızlıklarının yavaşlamasını sağlamak mümkündür. Böbrek rahatsızlıklarının yavaşlamasını sağlamak için böbrek sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak da belirtileri fark edebilmek için fayda sağlayacaktır. Böbrek sağlığı hakkında bilgi edinmek için Prof. Dr. Savaş Öztürk gibi uzmanların çalışmaları incelenebilir.