Kurumsal Haberler

Böbrek Hastaları İçin Psikolojik Destek Neden Önemlidir ve Nasıl Sağlanabilir?

Böbrek Hastaları İçin Psikolojik Destek Neden Önemlidir ve Nasıl Sağlanabilir?

Böbrek hastalığı hem fiziksel sağlığı hem de psikolojik sağlığı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin yaşamlarında çeşitli değişikliklerle başa çıkmaları gerekebilir. Bu durum bazı psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu psikolojik sorunlar; depresyon, kaygı, özgüven eksikliği, yalnızlık vs. gibi sorunlar olabilir. Böbrek hastalığına sahip bireyler için tedavi sürecinde psikolojik destek son derece büyük bir önem taşır. Hastaların hastalıklarının etkileriyle başa çıkması ve yaşam kalitelerini artırmak için psikolojik destek yardımcı olabilir. Bununla beraber psikolojik destek almanın hastalıkla mücadele eden bireylerin sosyal destek ve bilgiye erişmelerini de artırması mümkündür. Birkaç farklı şekilde böbrek hastalarına psikolojik destek sağlanabilir.

 

Birinci opsiyon; hasta ve ailesinin sağlık hizmetleri sağlayıcısı ile beraber çalışarak psikolojik destek almasıdır. Hastaların, diyetisyenler, fizyoterapistler, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları gibi uzmanlarla çalışması da psikolojik destek sağlayabilir. 

 

İkinci opsiyon; böbrek hastalığıyla mücadele eden bireylerin bir destek grubuna dahil olmasıdır. Destek grupları hastaların bir arada bulunarak deneyimlerini aktarmalarına ve birbirlerine moral desteği vermelerine olanak sağlar. Bu gruplar diğer hastaların benzer zorluklarla karşılaştıklarını fark eden bireyler için faydalı olabilir. 

 

Üçüncü opsiyon; profesyonel bir terapist ya da danışman ile beraber çalışmaktır. Terapistler ve danışmanlar hastaların duygusal ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmede yardımcı olabilir. Profesyonel bir terapist veya danışmanla çalışmak hastaların psikolojik sağlıklarını en üst seviyeye çıkarmalarına fayda sağlayacaktır.

Kısacası böbrek hastalığına sahip olan bireylerin hastalıkla başa çıkmalarına yardımcı olmak için psikolojik destek alması önemlidir. Psikolojik destek almak hasta bireylerin yaşam kalitelerini ve sağlıklarını pozitif etkileyebilir. Bununla beraber hastaların sağlık hizmetleri sağlayıcı destek grupları ve terapistlerle beraber çalışarak psikolojik destek almaları mümkündür. Ayrıca Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün tecrübe ve çalışmalarına dayanarak da hastaların psikolojik destek almasının hastanın yararına olacağını söylemek mümkündür.