Kurumsal Haberler

Böbrek Hastaları Ne Kadar Su İçmeli?

Böbrek Hastaları Ne Kadar Su İçmeli?

Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin tüketmesi gereken su miktarı böbrek fonksiyonlarının durumuna, diğer tıbbi durumlara ve yaşam tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Böbrek yetmezliği olan hastaların su tüketim miktarı daha fazla idrara çıkmalarını sağlayacak biçimde şekillendirilirken suyun yanı sıra elektrolitlerin (sodyum, potasyum, klorür gibi) dengesi de önem taşır ve hastanın tedavisi buna bağlı olarak şekillendirilir. Fakat sağlıklı bir bireyin günde ortalama 2 litre *8-10 bardak) su tüketmesi gerektiği bilinmektedir. 

Böbrek hastalığına sahip olan bireylerin su tüketim miktarı doktorları tarafından belirlenir. Bunun sebebi böbrek hastalarının sıvı dengesinin kontrol altında tutulmasının gerekmesidir. Hastanın böbrek fonksiyonlarına ve sağlık durumuna göre doktorlar, hastanın günlük su tüketimini artırabilir ya da azaltabilir. Bakınız polikistik böbrek hastaları çok fazla su içmelidir fakat nefes darlığı olan diyalize yakın hastalar daha az su içmelidir. Bununla birlikte hastaların diğer sıvıların (meyve suyu, çay, kahve vs.) tüketimi ile beraber değerlendirmeleri son derece önemlidir. 

Vücuttaki toksinleri atmak ve elektrolitlerin dengesini korumak, böbrek hastalarının su tüketimindeki amaçtır. Fakat aşırı miktarda su tüketimi gerçekleştirildiğinde böbrek fonksiyonları daha fazla zorlanabilir. Bununla birlikte aşırı miktarda tüketilen sıvı kalp yetmezliği veya hipertansiyon gibi diğer sağlık sorunlarını da meydana getirebilir. Böbrek hastaları doktorlarına danışarak günlük su tüketimi miktarını ayarlamalıdır. Su tüketimini ölçmek ve takip etmek için böbrek hastalarının ölçüm kabı veya ölçümlü şişe kullanmaları tavsiye edilebilir. Bununla beraber sıcak havalarda veya egzersiz yaptıklarında daha fazla su tüketmeleri gerekebilir fakat su tüketimi miktarını artırırken veya azaltırken her zaman doktorlarına danışmaları ve doktorların tavsiyelerine uymaları önemlidir. 

Özetle böbrek hastalığına sahip olan bireylerin su tüketimi sınırlarını doktorları ile belirlemeleri gerekmektedir. Bu şekilde böbrek hastalarının böbrek fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olacak ve sağlıklı bir sıvı dengesi sağlanacaktır. Fakat aşırı miktarda su tüketiminden kaçınmak amacıyla su tüketimini diğer sıvı tüketimleri ile beraber takip etmek ve doktorların tavsiyelerini dikkate almak önem taşır. Böbrek hastalığına sahip bireylerin daha sağlıklı bir diyet benimserken böbrek sağlığı hakkında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Savaş Öztürk gibi uzmanların çalışmalarına göz atması yararlarına olacaktır.