Kurumsal Haberler

Böbrek Hastalıkları İçin Hangi Tıbbi Testler Yapılır ve Bunlar Nasıl Yapılır?

Böbrek Hastalıkları İçin Hangi Tıbbi Testler Yapılır ve Bunlar Nasıl Yapılır?

Doktorlar böbrek hastalıklarının teşhisi için bazı tıbbi testler kullanabilirler. Kullandıkları bu testler böbrek fonksiyonu, idrar kan testleri, görüntüleme testleri gibi çeşitli yöntemleri içeri. Bu testleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

İdrar Tahlili

İdrar yolu enfeksiyonlarını ve böbreklerdeki hasarları tespit etmek için idrar testleri kullanılır. Bu testler arasında idrar analizi, mikroskobik idrar testi, idrar kültürü, idrar protein ve elektrolit testleri yer almaktadır. Bazen 24 saatlik idrar biriktirilip bundan testler de yapılabilmektedir.

Kan Testleri

Vücutta elektrolit dengesizliklerini, kan şekeri seviyelerine ve böbreklerin sağlığını değerlendirmek için kan testleri kullanılır. Bunlar kan üre nitrojeni (BUN), kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR) testleri, elektrolit paneli, kan kalsiyumu, tam kan sayımı gibi çeşitli testleri içermektedir. Bazen daha ayrıntılı serolojik testler de gerekebilmektedir. 

Görüntüleme Testleri

Böbreklerin yapısal görüntülerini bu testler sağlar. Ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması gibi testler böbreklerde bulunan kist tümör ve diğer anomalileri tespit etmek amacıyla kullanılır. Bazen böbrek sintigrafisi de kullanılabilmektedir.

Tıbbi testlerin çoğu oldukça acısız ve basittir. İdrar ve kan örnekleri genellikle rutin muayeneler sırasında alınmaktadır. Görüntüleme testleri özel bir randevu gerektirebilir ve hastanın makineye girmesi gerekli olabilir. Böbrek hastalığı belirtileri ile karşılaşan bireyler en kısa sürede bir doktora danışmalı ve doktorun gerekli gördüğü testleri yaptırmalıdır. 

Böbrek hastalığının tedavisi için erken teşhis önemlidir Erken teşhis edilen böbrek hastalıklarının tedavisi ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür. Ayrıca detaylı teşhis yapmak adına böbrek biyopsisi uygulanması gerekebilir. Böbrek biyopsisinde doktor bir iğne yardımı ile böbrek örneği alır. Daha sonra mikroskop altında alınmış örnek incelenir. Böbrek biyopsisi bazı böbrek hastalıklarının sebeplerinin tespit edilmesine yardımcı olabilir. Bununla beraber böbrek biyopsisi doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesine de yardımcı olabilir. 

Böbrek hastalıklarının teşhis edilebilmesi için bir takım tıbbi testler ve doktorun fizik muayenesi gerekli olabilir. Yapılan testler ışığında doğru teşhis koymak ve uygun tedavi yöntemleri belirlemek mümkündür. Bu sebeple nefroloji alanında uzman Prof. Dr. Savaş Öztürk’ün de çalışmalarına dayanarak, erken teşhis ve tedavi için böbrek hastalığı riski taşıyan bireylerin düzenli aralıklarla doktor kontrollerini yaptırması gerektiğini söyleyebiliriz.