Kurumsal Haberler

Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavi Edilebilir mi?

Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavi Edilebilir mi?

Kronik böbrek yetmezliği, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Böbrek yetmezliğine sebebiyet veren nedenler ortaya çıkarılarak ona özel tedaviler uygulanabileceği gibi böbrek hastalığını yavaşlatan tedaviler de uygulanabilir. Ancak bu tedaviler başarısız olup böbrek yetersizliğinin en ileri evresi olan “son dönem böbrek yetersizliğine” ilerlerse artık diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanmalıdır. Dolayısıyla kullanılacak olan tedavi türünün hastanın böbrek yetmezliğinin evresi ve sebebine bağlı olarak seçilmesi gereklidir. 

Son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisi 2 şekilde mümkündür.

kronik böbrek yetmezliği GOP diyaliz

  • Diyaliz, bir makine yardımıyla hastadan alınan kanı filtreleyip zararlı toksinlerden arındırarak tekrar hastaya verme işlemini yapar. Periton diyaliz ve hemodiyaliz olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Diyalizin böbrek yetmezliğine kökten çözüm getirme gibi bir garantisi olmamakla beraber hastanın daha kaliteli bir yaşam sürmesine imkan verir. 
  • Bir diğer tedavi yöntemi ise organ naklidir. Hastaya nakledilen organ sağlıklı bir şekilde çalışarak hastanın diyaliz ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Fakat hastanın vücuduna uyumlu bir şekilde çalışacak organ bulunması genellikle uzun sürmektedir. Hali hazırda bağış yapacak birisi var ise tedavi süreci daha hızlı olmaktadır. Organ nakli sonrasında hasta vücudunun organ ile uyumunun sağlanması için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. 

Son dönem böbrek yetmezliği tedavisi için kullanılan bu iki yöntemin de bazı istenmeyen olumsuz yönleri de olabilmektedir.