Kurumsal Haberler

Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden bireyler için hayat kurtarıcı olan iki önemli tedavi yöntemi vardır. Bunlar hemodiyaliz ve periton diyalizi olarak ikiye ayrılır. Her ikisi de böbrek fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanan kişilere yardımcı olur, fakat çalışma prensipleri ve uygulama şekilleri açısından farklılıklar gösterirler. Hastaların yaşam tarzına, sağlık durumuna ve tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösteren bu yöntemler, doktorun hangi yöntemin daha uygun olduğu belirleyerek yönlendirmesi ile seçilir. Detaylı bir şekilde açıklayacak olursak hemodiyaliz ve periton diyalizi arasındaki farklar nelerdir?

Hemodiyaliz: Kanın Dışarıda Temizlenmesi

Hemodiyaliz, böbrek yetmezliği sebebi ile vücuttan atılamayan zararlı atıkların ve fazla sıvının kan dolaşımından temizlenmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, hastanın kanı bağlanan bir makine aracılığıyla dışarı alınır. Özel bir filtre (diyalizör) yardımıyla temizlenir ve ardından vücuda geri verilir. Hemodiyaliz haftada üç kez, her seans birkaç saat süren oturumlar halinde yapılır.

 

Hemodiyaliz, böbrek yetmezliği olan hastalar için yaygın bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, bazı dezavantajları da bulunur. Bazen seansların sık ve uzun süreli olması, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bununla beraber hemodiyaliz seansları sırasında kan dolaşımına bağlı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunların bilinmesi ve tedbirli olunması hayati önem taşır.

Periton Diyalizi: Karın Zarının Kullanılması

Periton diyalizi, hemodiyalizin aksine vücut dışında bir makine kullanılmadan gerçekleştirilen bir diyaliz yöntemi çeşididir. Bu yöntemde, karın boşluğuna yerleştirilen bir kateter aracılığıyla özel bir solüsyon (diyalizat) karın boşluğuna bırakılır. Bu solüsyon, karın zarı (periton) aracılığıyla kan dolaşımındaki zararlı atık maddeleri ve fazla suyu emer. Belirli bir süre geçtikten sonra, solüsyon tekrar dışarı alınır ve vücuttaki atıklarla birlikte drenaj edilir. Bu işlem, günde dört ila beş kez tekrarlanır.

 

Periton diyalizi, hemodiyalize göre pek çok avantaja sahiptir. Hastanın yaşam tarzına daha uygun olur, çünkü daha esnek bir diyaliz programı içeriği sunar. Bununla beraber periton diyalizi sırasında kan dolaşımına bağlı komplikasyonlar daha az görülür. Fakat, periton diyalizinde  de enfeksiyon riski gibi bazı potansiyel komplikasyonlar oluşabilir.